Međunarodna suradnja slika
Aktivnosti

Zakonodavstvo

Propisi iz područja održivog izvještavanja i financiranja:

Direktiva u pogledu korporativnog izvješćivanja o održivosti (CSRD)

Direktivom se postavlja moderniji i stroži okvir za pripremu i objavu korporativnih izvještaja.

Europski standardi izvještavanja o održivosti (ESRS)

Skup informacija o kojima poduzeća trebaju izvještavati.

Uredba o taksonomiji (EU 2020/852) – hrvatski jezik

Uredbom se uspostavlja okvir za olakšavanje održivih ulaganja i izmjeni Uredbe (EU) 2019/2088.

Delegirana Uredba o klimi (EU 2021/2139) – hrvatski jezik

Ovom Delegiranom Uredbom definirani su kriteriji tehničke provjere na temelju kojih se određuje pod kojim se uvjetima smatra da ekonomska djelatnost znatno doprinosi ublažavanju klimatskih promjena ili prilagodbi klimatskim promjenama i nanosi li ta ekonomska djelatnost bitnu štetu kojem drugom okolišnom cilju.

Delegirana Uredba (EU 2021/2178) – hrvatski jezik

Ovom Delegiranom Uredbom utvrđuje se sadržaj i prikaz informacija o okolišno održivim ekonomskim djelatnostima koje objavljuju poduzeća na koja se primjenjuje članak 19.a ili članak 29.a Direktive 2013/34/EU i utvrđuje metodologija o informacijama koje su kompanije obvezne objavljivati, tzv. disclosure regulation.

Direktiva o korporativnom izvješćivanju o održivosti ili CSRD (EU 2022/2464) – hrvatski jezik)

Ovom Direktivom propisuje se metodologija izrade izvještaja o održivosti te se razvijaju standardi izvješćivanja o održivosti.

Delegirana uredba o okolišu (radni tekst)

Ovom Delegiranom Uredbom definirani su kriteriji tehničke provjere na temelju kojih se određuje pod kojim se uvjetima smatra da ekonomska djelatnost znatno doprinosi jednom od preostala četiri okolišna cilja – kružnom gospodarstvu, zaštiti voda i mora, zaštiti bioraznolikosti i ekosustava te sprečavanju i nadzoru od mogućih onečišćenja. Usvajanje ove Uredbe očekuje se u sljedeća dva mjeseca.

Opći propisi iz područja zaštite okoliša:

Propis Objava
Zakon o zaštiti okoliša Narodne novine 80/13, 153/13, 78/15, 12/18, 118/18
Zakon o gospodarenju otpadom Narodne novine  84/21
Zakon o klimatskim promjenama i zaštiti ozonskog sloja Narodne novine 127/19
Zakon o zaštiti zraka Narodne novine 127/19, 57/22
Zakon o zaštiti prirode Narodne novine 80/13, 15/18, 14/19, 127/19
Zakon o vodama Narodne novine 66/19, 84/21, 47/23
Zakon o vodnim uslugama Narodne novine 66/19
Zakon o financiranju vodnog gospodarstva Narodne novine 153/09, 90/11, 56/13, 119/15, 120/16, 127/17, 66/19
Zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja Narodne novine 14/19

 

Podjeli sa prijateljima
Europske Institucije slika
Nacionalna Mreža

Europske Institucije

Dvogodišnji projekt uspostave Nacionalne mreže za DOP (2010. - 2012.) koji je financiran iz fondova EU omogućio je aktivnosti na uspostavi Nacionalne mreže za DOP koja okuplja 15 organizacija i institucija oko tema DOP-a. U 2013. godini, HR PSOR je predvođen CSR Europe u suradnji s organizacijama iz 29 zemalja Europe proveo i dodijelio Europsku nagradu za DOP. U suradnji s institucijama Europske unije, HR PSOR je pokrenuo Povelju o raznolikosti Hrvatska (projekt koji financira Služba za pravosuđe Europske komisije), sudjelovao u projektu Europski sporazum za mlade (Pact for Youth), projektu CSR Europe koji je sufinancirala Europska komisija, a čiji je cilj bio poboljšanje zapošljivosti mladih i njihove društvene uključenosti. Trenutno HR PSOR s još deset zemalja nositeljica Povelje o raznolikosti, sudjeluje u projektu Diversity at Work i brojnim, manjim projektima EU.

Ujedinjeni Narodi slika
Iskustvo Suradnje

Ujedinjeni Narodi

HR PSOR kroz godine ima značajno iskustvo suradnje s Ujedinjenim narodima i organizacijama UN-a. Suradnja je započela s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) za vrijeme postojanja inicijative UNDP-a čiji je fokus bio na društvenoj odgovornosti. Iz te suradnje je proizašla lokalna mreža Global Compacta u Hrvatskoj. HR PSOR je surađivao i s Programom za DOP UNDP-a u izradi priručnika, kreiranju treninga i organizaciji događaja, a po osnivanju Global Compacta je u periodu od 2008. do 2010. djelovao kao Tajništvo, odnosno poslovni ured Global Compact Hrvatske. U suradnji sa središnjicom UN-a, HR PSOR je preveo na hrvatski i objavio UN-ove Smjernice o poslovnom sektoru i ljudskim pravima. Uz nabrojeno, ističe se i dugogodišnja suradnja HR PSOR-a i UNICEF-a na promociji upravljanja utjecajem poslovnog sektora na prava djece kroz edukativne programe i sudjelovanje u think thankovima čiji je cilj zajednički raditi na razvoju i osvještavanju o politikama društveno odgovornog poslovanja i održivog razvoja.