Način rada

U djelovanju HR PSOR-a koriste se znanja i podrška Svjetskog poslovnog savjeta za održivi razvoj (World Business Council for Sustainable Development – WBCSD) te dobri primjeri drugih međunarodnih i nacionalnih organizacija koji su prikladni za primjenu u Hrvatskoj.

 

Pristupom HR PSOR-u članovi iskazuju svoje opredjeljenje održivom razvoju. Razvijaju poslovne strategije i primjenjuje modele upravljanja koji osiguravaju poslovnu uspješnost uz odgovornost prema svim dionicima te izrađuju korporativne izvještaje o održivosti. Udruga potiče i podupire takva usmjerenja, razmjenjuje korisna iskustva i promiče postignuća članova. U tu svrhu organizira stručne skupove i/ili sudjelovanje na skupovima te brine za promociju i razmjenu dostignuća.

 

Pitanja od zajedničkog interesa za sve dionike, HR PSOR nastoji rješavati usvajanjem dobrih iskustava i prijedlogom poboljšanja koja se prosljeđuju mjerodavnim institucijama. Takva su pitanja: zakonodavstvo zaštite okoliša (prijedlozi novih propisa i provedba propisa), postupanje s otpadom u gospodarskoj praksi, izrada korporativnih izvještaja o održivosti, brižljiv odnos prema prirodnim izvorima i energiji, briga o zaposlenicima i zajednici u kojoj djeluju i sl. Radionice, edukacije i skupovi HR PSOR-a, koje u živoj stručnoj raspravi okupljaju sve dionike, potvrdile su se kao način dogovaranja zajedničkih stavova gospodarstvenika o praktičnim pitanjima koja treba riješiti. Stručni skupovi HR PSOR-a, njihovi rezultati te pojedinačna ostvarenja članova otvoreni su i dostupni svim dionicima.

 

HR PSOR zastupa gospodarstvo u izradi razvojnih dokumenata i propisa u Hrvatskoj, otvara mogućnosti za upoznavanje relevantnih međunarodnih iskustava i promovira vrjednija dostignuća članova u zemlji i inozemstvu. Potaknuo je godišnje regionalne poslovne skupove na tragu održivog razvoja, te sudjelovao u uređenju dvojezične godišnje publikacije Privrednog vjesnika Održivi razvoj. Danas izdaje glasilo Gospodarstvo i održivost, nositelj je Konferencija o održivom razvoju, nositelj je godišnjeg natječaja HRIO te Povelje o raznolikosti. Zastupa članove i hrvatsko gospodarstvo u WBCSD-u, CSR Europe i drugim međunarodnim organizacijama.

Edukacija

Kroz različite forme HR PSOR od samih početaka provodi edukativne aktivnosti u temama bitnim za održivo gospodarstvo. 

Razvoj

HR PSOR zastupa gospodarstvo u izradi razvojnih dokumenata i propisa u Hrvatskoj, otvara mogućnosti za upoznavanje važnih međunarodnih iskustava i promovira dostignuća članova u zemlji i inozemstvu.

zagovaranje slika
Zajednički Interesi

Zagovaranje

Pitanja od zajedničkog interesa za sve gospodarstvenike ili pripadnike određene poslovne skupine, članovi HR PSOR-a nastoje rješavati usvajanjem dobrih iskustava i predlaganjem poboljšanja koja se prosljeđuju nadležnim institucijama. Bavimo se temama kao što su zakonodavstvo zaštite okoliša (prijedlozi novih propisa i provedba već postojećih), postupanje s otpadom u gospodarskoj praksi, izrada poslovnih izvještaja u svezi održivog razvoja, društvenom odgovornošću i zaštitom okoliša, brižljiv odnos prema prirodnim izvorima i energiji u skladu su s UN-ovim Programom za održivi razvoj 2030. i definiranim Ciljevima održivog razvoja.